Email: drevsting@gmail.com | Tel.: +421 905 489 069, +421 55 685 57 87

Späť na všetky články

Ako zariadiť dom bez zbytočného stresu a hrozby neskorších úprav

Chcete si zariadiť nové bývanie a neviete, z  ktorého konca začať? Máme pre Vás niekoľko praktických zásad, ktoré sa oplatí poznať už vo fáze projektu. Prečítajte si

„Desatoro pre zariaďovanie domu“:

1) Rozdeľte dispozíciu na funkčné zóny - podľa druhov činnosti, ktoré sa v byte odohrávajú, a ich logických súvislostí by na seba mali logicky nadväzovať vstupné  priestory, šatňa, spoločná obývacia / deAko zariadiť dom bez zbytočného stresu a hrozby neskorších úpravnná zóna a spálňová časť. Tú  možno oddeliť do samostatnej oddychovej zóny. Čím je dispozícia bytu  jednoduchšia a prehľadnejšia, tým lepšie sa Vám bude bývať.

2) Dajte miestnostiam primeranú veľkosť - podľa počtu členov rodiny a  činností, ktorými sa doma najčastejšie zaoberáte. Berte napríklad na  vedomie, že v  dvojčlennej domácnosti by veľkopriestorová kuchyňa  zaberala zbytočne veľkú časť bytu, v  početnej rodine, kde sa veľa varí, jej  naopak patrí dominantné miesto.

3) Prepájajte a oddeľujte funkčné celky - užívanie bytu bude jednoduchšie, pohodlnejšie a praktickejšie. Najčastejšie sa prepája obývacia izba s   kuchyňou a jedálňou, možno však tiež prepojiť spálňu so šatňou a   kúpeľňou či obývacia izba s pracovňou a podobne. Ušetríte tým cenné  metre štvorcové, ktoré by zabrali potrebné chodby, a miestnosti budú priestrannejšie. Ak chcete  zachovať možnosť priestory nielen oddeľovať, ale aj  prepájať, vyberte posuvné dvere či presklené steny s posuvnými dverami.

4) Priame a krátke komunikačné línie uľahčia život - ak budú línie Vášho pohybu po dome čo najkratšie a najpriamejšie, nebude Vám nič v každodennom zhone prekážať ani Vás zbytočne zdržiavať. Pocítite to najviac na frekventovaných "každodenných trasách" - od vstupnej predsiene do obývačky, medzi izbami, WC a kúpeľňou, medzi spálňou a šatňou atď. Ak si po príchode domov idete odložiť kabát kamsi ďaleko alebo prenášate nákup potravín z garáže celým domom, čoskoro vás to unaví. To isté platí v jednotlivých miestnostiach - nie je vhodné v kuchyni zložito obiehať varný ostrovček, keď si potrebujete len vziať vodu z chladničky, či v spálni v noci cestou na WC tápať po kľukatej ceste okolo postele k dverám.

5) Premyslite úložné priestory - v každej funkčnej zóne by mali byť pokiaľ možno "po ruke" úložné priestory pre predmety každodennej potreby (riad v kuchyni, toaletné potreby a uteráky v kúpeľni, rukavice a kefa na šaty v predsieni). Sezónne veci (lyže, nafukovací čln či záhradný nábytok) môžete naopak uložiť oddelene tak, aby Vám neprekážali.

Súvisiaci obrázok

6) Voľte trvanlivé materiály - najmä v miestnostiach, ktoré sú vystavené najväčšej záťaži, sa oplatí investovať do kvalitných trvanlivých materiálov, ktoré sa ľahko udržujú (keramické dlážky, lakované MDF dosky, kovové detaily, popr. masívne tvrdé drevo). Najviac trpia podlahy a nábytok v predsieni, obývacej izbe a kuchyni, vybavenie kúpeľne zase musí odolávať vode a vlhkosti, zariadenie detskej izby detskej energií a tvorivosti.

7) Nadčasový základ je istota - ak nemáte jednoznačne vyhranený vkus (napríklad pretrvávajúcu celoživotnú záľubu v štýle art deco či oranžovej farbe), snažte sa odolať momentálnym módnym trendom. Základné vybavenie, ktoré znamená najväčšiu investíciu a ťažko sa obmieňa (podlahy, dvere, obklady, vstavaný nábytok - skrine, kuchynská linka atď.), voľte v nadčasových účelných tvaroch, v neutrálnych farbách a materiáloch (prírodné drevo, keramika, sklo, čierna a biela, tlmené prírodné farby).

8) Zjednoťte štýl - pojať interiér domu v duchu úslovia "sto ľudí, sto chutí" môže mať svoje čaro, ale nie pre každého. Ak pre jednotlivé funkčné celky (dennú aj nočnú zónu, kúpeľne v dome atď.) zvolíte jednotnú základnú škálu materiálov a farieb, napr. jednotnú podlahu a materiál na nábytok, Váš domov sa bude dobre zariaďovať a bude pôsobiť harmonicky. Detské izby, prípadne izbu pre babičku je naopak žiaduce odlíšiť.

9) Vzrušenie a originalitu dodajú doplnky - výrazné nábytkové solitéry (kreslo, komoda, pohovka, stolík), zaujímavé svietidlá, dekorácie či bytový textil dodajú interiéru "šťavu", a až sa opotrebujú alebo opozerajú, ľahko ich obmeníte bez veľkých stavebných zásahov a finančných nákladov.

10) Kombinujte s citom k celku - odborníci odporúčajú v rámci jedného priestoru kombinovať maximálne tri farby, dva druhy dreva, prírodné materiály s prírodnými a syntetické opäť so syntetickými atď. Menšia miestnosť spravidla znesie len jednu dominantu (jednu výraznú farbu, jeden atraktívny solitér) , viac si ich môžete dovoliť vo veľkom priestore, kde má každá z nich dostatočný odstup, aby vynikla. Záleží však predovšetkým na Vašom vkuse a cite, výsledok je vždy individuálny.