Táto stránka používa súbory cookies pre zaistenie funkčnosti webu a získavanie štatistík návštevnosti webu. Viac informácií.

Email: drevsting@gmail.com | Tel.: +421 905 489 069, +421 55 685 57 87

Späť na všetky články

Nový vzhľad pre vchodové dvere: efekt starého dreva

 

Kto je skutočnou hviezdou Vášho domu? Prečo nie napríklad vchodové dvere? Drevené dvere môžu byť rozličné, rôzne dekorované a môžu dosahovať prirodzenú krásu v akomkoľvek Vami zvolenom efekte. Napr. drevo na starej horskej chate - niektoré prírodné typy vyzerajú dokonca ešte lepšie, ak sú vekom vyzreté. A ako sa dajú dvere premeniť na takú hviezdu? To nám predstaví aplikačný technik firmy ADLER, Mario Valorzi.

 

KROK 1 - KEFOVANIE (DÔLEŽITÉ AJ PRE PRÍRODNÉ TYPY)

Vezmeme mladý smrek a poriadne ho vykefujeme, lebo jedine tým vytvoríme na hladkej „detskej tvári“ jej štruktúru a výraz. Použite umelohmotnú kefu. 

 

KROK 2 - IMPREGNÁCIA

Impregnačný prípravok Aquawood TIG HighRes sa postará o prefarbenie dreva a definitívne tak skoncujete so vzhľadom jemnej „detskej pokožky“. Pred nanášaním náteru je veľmi dôležité dobre prípravok premiešať! (Pozn. Skutoční profíci vedia, že je myslené „premiešať, nie pretrepať“). Použite farebný tón: Altholz.

 

KROK 3 – ZÁKLADNÝ NÁTER, BRÚSENIE

Po 4 hodinách schnutia nalakujeme drevo základom Aquawood Protor-Base L v bezfarebnom prevedení a za ďalších zhruba 5 hodín schnutia je možné náter obrúsiť a tak odstrániť tvrdšie letokruhy: so zrnitosťou 120 alebo brúsnym rúnom Scotch Brite. (Pozn.: vzhľad starého dreva neznamená, že je povrch zaprášený, teda je potrebné dôkladne očistiť drevo od brúsneho prachu!)

            

KROK 4 - TESANIE, RYTIE, ŠKRABANIE

Podľa pokynu „pomaly zničiť“ ešte len pochopíme, že je možné všetko! Ozbrojte sa preto drôtenou kefou a klincom. Pomocou zaklepávania a tesania vyrežete do dverí „dierky od červov“, ktoré skrátka patria k vzhľadu starého dreva. Ak je Vaša hviezda z nepoddajného dreva, potom vytlačte aj pomocou klinca ešte niekoľko autentických „chodbičiek od červov“.

Pomocou drôtenej kefy môžete tiež docieliť svetlejších rýh - a presne tieto miesta v nasledujúcom kroku stmavnú a postarajú sa o dosiahnutie vzhľadu typického pre staré drevo.

 

KROK 5 - NATIERANIE

Medzitým je opracovaný kus už dosť tvrdý. V nasledujúcom kroku preto už môžete bez ďalšieho ohľadu votrieť - prípravok Protor-Primo vo farebnom odtieni Palisander. Prebytočné množstvo starostlivo zotrite.

 

            

 

KROK 6 - FINÁLE

Po uplynutí odpočinkovej pauzy cez noc už chýba len záverečná fáza: drevo natrite bezfarebným krycím náterom Aquawood Protor-Finish L W40. Prímes hrubého efektu Aquafix S grob vytvorí obzvlášť pevný a hrubý ochranný filter. A teraz už môžete Vašu hviezdu vyslať na javisko. Iste sa úžasom nad výsledným efektom podlomia kolená nielen Vašim susedom, ale všetkým návštevníkom!