Táto stránka používa súbory cookies pre zaistenie funkčnosti webu a získavanie štatistík návštevnosti webu. Viac informácií.

Email: drevsting@gmail.com | Tel.: +421 905 489 069, +421 55 685 57 87

Späť na všetky články

Vidiecky dom v modernom štýle Vás ohúri svojou krásou

Človek má k prírode od nepamäti veľmi blízko. Preto sa nemôžeme čudovať, že mnohí si chcú jej blízkosť vychutnať aj v rámci svojho bývania a to nielen umiestnením obydlia, ale tiež využívaním stavebných materiálov, kde hrá prím drevo a kameň. Voľba štýlu „country“ tiež zasahuje fasádne a interiérové dekorácie a celá stavba sa nesie v znamení útulnosti, pohodlia a čistoty.

Pod pojmom vidiecky dom si často predstavujeme buď drevodomy, chalúpky, pripomínajúce drevenice či zruby. Dom, ktorý vám dnes chceme predstaviť je iný. Moderný... a predsa vidiecky.

  Vidiecky dom v modernom štýle vás ohúri svojou krásou  Vidiecky dom v modernom štýle vás ohúri svojou krásou

Podľa poučky sú vidiecke domy domami, ktoré sú síce inšpirované dedinskými stavbami, ale pri ich projektovaní sú použité prvky súčasnej architektúry. Kým donedávna išlo o  "jednohmotové riešenie" kompaktného tvaru s úzkym štítom a s vchodom takmer výhradne z pozdĺžnej fasády, kedy k  presvetleniu podkrovných priestorov sú použité vikiere v kombinácii so štítovými oknami a domy majú hladko omietanú fasádu, celú v jednej farbe, s jemnými plastickými špaletami, škridlovú krytinu klasického typu a medené klampiarske prvky, ktoré napodobňujú detaily historických stavieb. Netvrdíme, že tento štýl je „out“, no v ostatných rokoch došlo k mohutnému prieniku architektonickej moderny práve pri stavbách vidieckych domov, ktoré čím ďalej tým menej pripomínajú stavby minulých storočí. Napriek tomu v okolitej prírode nepôsobia vôbec rušivo.

Zastrčený pod baldachýnom stromov tento dvojposchodový dom dokonale zapadá do okolitej krajiny a to aj napriek modernej architektúre – izby majú rôzne tvary, výšky a dizajnové prvky. Panoramatické okná sa striedajú s malými okienkami, obdĺžnikové tvary sú kombinované s oblými líniami. Balkóny, terasy a malé plochy pod strieškami sú rovnomerne rozložené po celom obvode budovy.

  Vidiecky dom v modernom štýle vás ohúri svojou krásou  Vidiecky dom v modernom štýle vás ohúri svojou krásou

Široká strecha je zošikmená tak, aby v zimných mesiacoch dochádzalo k odstráneniu snehu z nej bez zásahu majiteľa domu. Vyčnievajúce časti strechy poskytujú v letných mesiacoch dostatočný tieň nad oknami, vchodmi a balkónmi.

Sú stavby, ktoré umiestnené v prírode vyzerajú doslova ako päsť na oko. V tomto prípade sa dizajnérovi podaril majstrovský kúsok. Dom je maximálne prispôsobený existujúcim vlastnostiam vonkajšieho miestneho prostredia  a vytvára krásne, praktické vnútorné pole intuitívnym spôsobom. 

Konštrukcia fasády je veľmi rôznorodá, no napriek tomu celok vyzerá veľmi harmonicky. Svetlé drevo ako obkladový materiál sa dokonale spája s prírodným kameňom a tmavým lemovaním kovových prvkov, ktoré nevyzerajú rušivo, ale pôsobia ako kontrast k prírodným materiálom.    

Hlavný vchod do domu je impozantný. Všimnite si použitie kmeňa stromu ako jedného z pilierov. Samotná konštrukcia dverí a priestoru okolo nich odzrkadľuje očakávanie toho, čo je možné vidieť vnútri domu. 

Vidiecky dom v modernom štýle vás ohúri svojou krásou    Vidiecky dom v modernom štýle vás ohúri svojou krásou  

 V noci je fasádu vďaka osvetleniu na niekoľkých úrovniach veľmi dobre vidieť. Svetlo v tomto prípade podčiarkuje nielen dekoráciu ale aj bezpečnosť domu.  

Aby vidiecke motívy vynikali v čo najvyššej miere, miestnosti vnútri domu sú priestranné a svetlé. Koniec koncov dlhé a masívne trámy stropu v spojení s jasnou štruktúrou prírodného kameňa odjakživa dávali priestoru punc zvláštneho charakteru až honosnosti. Vzhľadom k obrovským oknám je obývacia hala dokonale osvetlená slnečnými lúčmi.

Ústredným prvkom haly je veľký kozub obložený kameňom, ktorého telo – komínová časť z kameňa prechádza do horného poschodia. Hala poskytuje komfortný odpočinok.

Vidiecky dom v modernom štýle vás ohúri svojou krásou   Vidiecky dom v modernom štýle vás ohúri svojou krásou

Vysoké stropy s drevenými stĺpmi, kamenné múry s trámovým stropom vyzerajú monumentálne, na zjemnenie tohto priestoru sú využité rôzne konštrukčné techniky:  "priateľské" textílie pre čalúnenie a poťahy sedačiek či vankúšov, koberce, izbové rastliny, kvety vo vázach a podobne.

Priestor na prvom poschodí je otvorený, čo umožňuje udržiavať pocit slobody, voľnosti a umožňuje pohodlnú prevádzku medzi funkčnými segmentmi. A napriek tomu, že niektoré izby sú priestranné,  majú v sebe prvky zónovania, aj keď veľmi podmienené. Napríklad kuchynský a jedálenský segment je na vyvýšenom mieste s ohľadom na obývaciu halu.  

Vidiecky dom v modernom štýle vás ohúri svojou krásou  Vidiecky dom v modernom štýle vás ohúri svojou krásou

V kuchynskom priestore nie sú stropy tak vysoké, ako v obývacej izbe, no pocit svetlosti a priestrannosti pretrváva a to hlavne vďaka veľkým panoramatickým oknám a vhodne umiestneným kuchynským prvkom v uhlovej modifikácií pomocou kombinácie drevených povrchov s tmavými, kontrastnými prvkami.

Harmonická kombinácia prvkov vidieckeho života vedie k vzniku úplne unikátneho interiéru, v ktorom aj nahrubo otesaný kameň pôsobí úžasne.

Vidiecky dom v modernom štýle vás ohúri svojou krásou    Vidiecky dom v modernom štýle vás ohúri svojou krásou